meitenuforums.1s.lv

 
    |


Kā rast draugus?


Raksta lasītāja. “Es drīz beigšu 9. klasi, un vēlos iet uz vidusskolu. Bet man ir grūti iegūt jaunus draugus. Man tagad klasē ir tikai viena draudzene. Esmu arī kautrīga. Ko darīt?” Zane
Draudzības spēks Filozofi un zinātnieki šoreiz ir vienisprātis – spēcīga sociālā saikne ar citiem ir laimes atslēga. Cilvēkam ir nepieciešamas ilglaicīgas tuvas attiecības, kas ļauj atklāt savus pārdzīvojumus un noslēpumus. Cilvēkam ir nepieciešams justies piederīgam. Pētījumi liecina, ka tie, kam ir pieci tuvi draugi, savu dzīvi visdrīzāk raksturo kā ļoti laimīgu. Un zinātnieki iet vēl tālāk, apgalvojot, ka patiesa draudzība paildzina mūžu, stiprina imunitāti un mazina depresijas rašanās iespēju. “Labi, labi, es saprotu,” tu nodomā, “Tomēr iegūt draugus nav nemaz tik vienkārši.”
Lūk, dažas stratēģijas, ko izmantot praksē!

Esi aktīvs! Vudijs Allens reiz izteicies, ka 80 procentu no panākumiem ir ierašanās. Arī draudzībā ir tas pats. Ja tev ir iespēja iepazīties ar jauniem cilvēkiem, izmanto to! Ej uz ballīti vai aprunājies ar tuvāk esošo vienaudzi. Te darbojas arī pastāvīgās saskares efekts – jo biežāk kāds tevi redzēs, jo vairāk tu viņam iepatiksies. Tā taču ir! Tieši izturīgākās un ciešākās draudzības sākas skolā, kur jaunieši tiekas dienu no dienas, gadu no gada. Ja jūs neietu vienā skolā, iespējams, pat negribētu tikties vēlreiz. Īsāk sakot, pavadi vairāk laika ar cilvēkiem.
Ja gribi iegūt draugus, tev vajag apgrozīties sabiedrībā. Kā zināms, dāvanas – arī draugi – no debesīm nekrīt, tāpēc nesēdi mājās, žēlodamies par draugu trūkumu. Ievies ko jaunu! Varbūt piesakies kādā sporta komandā? Parasti jau uzskata, ka ir jābūt ļoti labam spēlētājam, lai tiktu komandā. Bet varbūt tavā skolā vakaros pulcējas jaunieši, lai uzspēlētu basketbolu tikai sava prieka pēc. Protams, te ir viens nosacījums – tev jāpatīk tam, ko tu dari, citādi komandas biedri ātri vien to sapratīs un meklēs ieinteresētāku personu. Ja nu sports nav tava sirdslieta, atrodi citu interešu pulciņu. Ja sapulcējas cilvēki ar līdzīgām interesēm, uzreiz rodas kopības sajūta, kas bieži vien pārvēršas draudzībā. Iesākumā, protams, vari to pamēģināt interneta vidē, kas dos lielāku pārliecību par sevi un iespēju jau iepriekš iepazīt šos cilvēkus. Tāpat nedrīkst aizmirst par jau esošiem resursiem, proti, draugu draugiem. Nereti tieši draugu draugi rod kopēju valodu un sadraudzējas. Esi atvērts! Tu vari iesaistīties simt un vienā pulciņā, tomēr tik un tā neiegūsi draugus, ja nesarunāsies ar citiem. Tev vienkārši ir jābūt atvērtākam – sāc sarunu ar blakus sēdošo meiteni skolas kafejnīcā vai sporta zālē. Neesi pārāk izvēlīgs, jo lielākā daļa šādu sarunu nekur arī neaizvedīs, tomēr kādreiz var arī paveikties. Tāpat noteikti jāpiedomā pie teiktā, izsakoties par citiem laipni. Protams, tas nav tikai tāpēc, ka pieklājīgiem ļautiņiem tā pienākas. Te iesaistīts psiholoģisks fenomens – cilvēki neapzināti saista tevi ar tiem apzīmējumiem, ko velti citiem. Sakot, ka Pēteris ir iedomīgs pāvs, Jana neviļus tevi tieši ar šo pāvu arī asociēs. Tāpēc apdomā labi, kā raksturo citus, jo tajā pašā laikā tu savā veidā raksturo arī pats sevi. Pieklājībai te ir noteicoša lomu, tāpēc nekad nelaid garām iespēju sasveicināties, piemēram, ar kaimiņiem. Pat ja zini, ka nekad nebūsiet draugi – tas vienkārši ir laipns un draudzīgs paradums.
Tāpat esi priecīgs, ja satiec paziņas. Viņiem paliks daudz labāks iespaids par tevi, ja būsi pacilātā garastāvoklī un runātīgs, nevis domās iegrimis jā/nē atbilžu sniedzējs. Tas jau nav nekāds atklājums! Pētījumi liecina, ka smaidīšanas biežums nosaka to, par cik draudzīgu tevi uzskata tavi sarunbiedri. Ja būsi sabozies un neskatīsies sarunbiedram acīs, diez vai viņam radīsies vēlme dialogu turpināt. Jā, un atkal mēs atgriežamies pie atvērtības principa – jo atvērtāks, smaidīgāks būsi, jo pretimnākošāki būs arī citi.
Nosaki mērķi! Šī stratēģija skan visai matemātiski, tomēr tā darbojas. Ikreiz, kad dodies uz jaunu vietu, nodomā, ka vēlies iepazīties ar trim jauniem draugiem. Lai gan iesākumā tev tas šķitīs smieklīgi un pat uzspēlēti, šī apņemšanās izmaina tavu uzvedību. Tu kļūsti draudzīgāks un vairāk centies iesaistīties.
Iepazīstoties vienmēr akcentē savas labās īpašības. Esi jautrs? Ja tā, tas ir lieliski – humors vienmēr uzlabo garastāvokli un piesaista cilvēkus. Visiem taču patīk uzturēties tādu cilvēku kompānijā, kas liek tiem justies labi. Noteikti esi pamanījis, ka sākuma sarunas ir par visu un neko. Daudzi psihologi iesaka sākotnējos dialogos ievērot principu 30/70 (trīsdesmit procenti runāšanas, septiņdesmit – klausīšanās). Bieži vien šādās iepazīšanās vislabāk iepazīstināt ar sevi tieši sarunas beigās: “Starp citu, mani sauc...” Tiklīdz tu pateiksi savu vārdu, arī tavs sarunbiedrs darīs to pašu. Iegaumē to, lai vēlāk viņš/viņa zina, ka esi pievērsis uzmanību un visu atminies. Un noteikti atceries, ka saruna nebūt nav viss. Jums tikko varbūt arī bija visforšākā saruna visā dzīvē, tomēr nekas nenotiks, ja nebūsi piedāvājis satikties vēlreiz. Tas ir ārkārtīgi svarīgi gadījumos, ja zini, ka šo cilvēku vari vairs arī nesatikt.
Tāpēc – ķer mirkli! Pēc iepazīšanās nosūti e-pastu, īsziņu vai piezvani, ierosinot tikties pēc kāda laika. Turklāt vienmēr piedāvā vairākas iespējas – doties uz kino vai pasēdēt kafejnīcā.
Klausies! Daudzi cilvēki uzskata, ka laba drauga statusu nosaka tava unikalitāte un aizrautība. Ne vella! Nozīmīgāk ir prast ieklausīties otrā un izrādīt patiesu interesi par otra stāstīto. Tu taču nevēlies būt tas, kam vienmēr ir labāks stāsts, tāpēc nekad neļauj nevienam pabeigt sacīto. Šādi cilvēki citiem šķiet pārāk iegrimuši sevī un savā varēšanā. Vēl viena no draudzības labākajām iezīmēm ir apziņa, ka tev ir kāds, kam tu vari stāstīt visu, nebaidoties, ka drīz vien to uzzinās tavā skolā vai pilsētā. Tāpēc turi mēli aiz zobiem situācijās, ja saskaries ar kāda noslēpumu. Un noteikti ņem vērā, ka draudzībā viss notiek lēnām, tāpēc nevajag neko steidzināt. No paziņas par tuvu draugu nekļūst vienā dienā.
Komentāri (0)  |  2012-03-30 03:40  |  Skatīts: 3554x       TweetMe   
- Pievienot komentāru:

Vārds:

Komentārs:

Drošības kods:

Atpakaļ